PUMPEHUSET Præsenterer
Byhaven: Ibyen Prisen 2026

Den 13. maj rykker Politiken ind i Byhaven og sammen hylder vi modtagerne af Ibyen Prisen 2026.
I år kårer de vindere i kategorierne: Årets bar, Årets restaurant, Årets café, Årets fest, Årets københavner og Årets krammer.

Der er som altid fri entré og vi åbner kl. 16.00. Yeerro serverer lækre gyros fra kl. 17.00 og baren bugner naturligvis af lækre Brooklyn-øl, naturvin og cocktails.

Onsdag
13. maj 2026
dørene åbner
16.00
Showet starter
16.00
Pris
Fri entré
SØN
Søn har alle dage modtaget roser for deres unikke og medrivende koncerter. Siden deres albumdebut i 2019 har Søn med overrumplende livekoncerter, idiosynkratiske kompositioner og cirkelsparkende tekster slået fast, at de er noget helt for sig. På scenen er de smidige og sprudlende – kendt for at blæse publikum bagover.

Senest har deres nyeste album Søn høstet femstjernede og -hjertede anmeldelser, og markerer et kunstnerisk kapitel i bandets karriere med et mere personligt og direkte udtryk end tidligere. Teksterne er beskrivende og billedlige, og kredser om relationer, tosomhed og spørgsmål til eksistensen.
Placeholder image
Carlina de Place
Carlina de Place (duo) har med kun få sange i kataloget gjort et stort indtryk. Ikke kun på den danske musikscene, hvor flere medier spår hende til at blive et af de næste store navne, men også hos lyttere verden over. Allerede med sine første udgivelser har Carlina de Place formået at ramme nogle af verdens største playlister. Med en fængslende blanding af singer/songwriter og R&B er hun en frisk, ung stemme fra Norden, der fanger både hjerter og sind.

Carlina de Place skriver ofte sin musik i de sene timer i hjemmestudiet på Nørrebro, hvor hun fortæller historier om ungdommens prøvelser og triumfer med en visdom, der står i kontrast til hendes unge alder.

Placeholder image
Katinka
I 2026 fortsætter Katinka med at redefinere sit musikalske udtryk, efter at have brændt sig fast i danskernes øregange med streaming- og radiohittet “Kogeplade”.

I tæt samarbejde med producer Søren Buhl har hun med sin nye single ”Bare Rolig (alt skal nok gå galt)” skabt en sang, der pulserer af melodisk vanvid, styrke og sårbarhed. Bare Rolig er ganske enkelt umulig at sidde stille til – en energisk, trodsig og dansabel popsang, der endnu engang viser hendes evne til at sprænge rammerne for, hvordan hendes musik kan lyde. Katinka beskriver sangen som en hyldest til at stå ved sine fejl og sin egen skævhed – og som en sejr over de stemmer, der engang sagde, hvad hun ikke kunne.

Placeholder image
Phi Phi Dream Island (DJ)
Hele aftenen vil Phi Phi Dream Island sørge for god stemning som årets DJ til Ibyen Prisen.

Phi Phi Dream Island er en København-baseret DJ, der begyndte sin rejse bag pulten under sin tid på Rytmisk Musikkonservatorium. Siden da har hun markeret sig på den danske klubscene med optrædener på venues som Søpavillonen, Module og Hotel Cecil. Derudover har hun kunnet opleves på radiostationer som Drift Radio og Radio Panini. Hendes sets bevæger sig ubesværet mellem genrer – fra hårdtslående trapbeats til sjældne archive disco-funk-perler og fængende pop.

Placeholder image
Skip to Content